Zaplanuj udany początek sezonu pełnego kwiatów

Zaplanuj udany początek sezonu pełnego kwiatów

Początek sezonu wiosennego to okres, kiedy w ogrodzie nie mamy jeszcze zbyt wiele pracy. Tym bardziej więc warto poświęcić ten czas na dokładne przestudiowanie katalogów i przemyślenie, co , gdzie i kiedy będziemy sadzić. Odpowiednie planowanie to podstawa i naprawdę nie ma tu znaczenia, czy nasz ogródek jest prawdziwym, wielkim sadem, czy tylko kawałkiem balkonu lub patio.

W każdym przypadku przemyślane nasadzenia pozwolą nam wyczarować prawdziwie rajski zakątek, gdzie będziemy mogli mile spędzać czas aż do jesieni. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby planowanie rozpocząć jeszcze w domu – jeśli udamy się do centrum ogrodniczego, jest wielce prawdopodobne, że niezależnie od naszych szumnych planów, powrócimy do domu z naręczem prymulek i… na tym się skończy. Oczywiście, w prymulkach nie ma nic złego – to piękne, wiosenne kwiatuszki, prawdziwe ambasadorki wiosny. Rzecz w tym, by nasz ogródek był tak zorganizowany, aby znalazło się w nim miejsce na rozmaite rośliny, jedno- lub wieloletnie.

Jeżeli poświęcimy chwilę na obmyślenie kompozycji, jest wielce prawdopodobne, ze nawet przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych, uda nam się stworzyć naprawdę wyjątkowe miejsce.

Aby jednak mieć od czego zacząć, warto zapoznać się z naszą subiektywną listą. Oczywiście, zawarte w niej rośliny, to tylko sugestia – w każdym wypadku warto zachować swój indywidualny styl i kierować się własnymi preferencjami, przemyśleniami lub fantazją.

Spośród roślin, które pozwolą wykreować zachwycający wiosenny zakątek, szczególnie warte polecenia są klasyki, a więc krokus (Crocus tommasinianus) i śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis). Warto również zainwestować w różne odmiany tulipanów (Tulipa), które w Holandii są prawdziwym symbolem wiosny.

Poza tym, warte polecenia są również takie roślinki, jak narcyz, hiacynt, fiołek ogrodowy (Viola-Wittrockiana-hybrid), lak (Erysimum cheiri) czy pełnik (Trollius).

 W wiosennym ogrodzie nie powinno też zabraknąć roślin dwuletnich, wśród których prawdziwymi przebojami są niezapominajka (Myosotis), fiolek rogaty (Cornuta) czy wreszcie stokrotka.

Oprócz typowych roślin kwitnących, miłym urozmaiceniem będą również byliny oraz krzewy, takie, jak forsycja (Forsythia), jaśminowiec (Philadelphus varieties), serduszka okazała (Dicentra spectabilis), tawuła, bergenia mieszańcowa (Bergenia hybrids), wierzba iwa (Sali caprea ‘Pendula’), wiśnia ozdobna, brzoskwinia, glicynia chińska (Wisteria sinensis) czy pigwowiec.

Ponadto, pamiętajmy, że wiosna to nie tylko feeria barw – to również oszałamiające zapachy budzących się do życia roślin. Warto więc posadzić w naszym ogródku zioła, które, choć może nie zachwycają wyglądem, z pewnością nadrobią braki rozsiewanym wokół zapachem. Niech więc nie zabraknie w naszym kawałku raju takich roślin, jak macierzanka, szałwia czy wreszcie rozmaryn, które, poza pięknym zapachem,posiadają również bogate walory lecznicze, doceniane już przez nasze prababcie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *