Akcesoria do oświetlenia część 1

Akcesoria do oświetlenia część 1

Ilość dostępnych na rynku akcesoriów do oświetlenia wnętrz przyprawia dziś o prawdziwy zawrót głowy. Postaramy się omówić najważniejsze z nich. W pierwszej części skupimy się na podstawowych rodzajach opraw oświetleniowych, w drugiej zaś przedstawimy dodatkowe akcesoria, zarówno te niezbędne, jak i takie, które pozwalają nam uatrakcyjnić nasze wnętrza za pomocą światła oraz sprawić, by stawały się bardziej przyjazne i funkcjonalne.

Producenci oświetlenia proponują nam dziś niesłychanie wiele rodzajów i wariantów opraw oświetleniowych. Różne rozwiązania wynikają ze sposobu dostarczania światła, jego parametrów, charakteru opraw oraz funkcji jakie mają spełniać i bezpieczeństwa ich użytkowania. Istnieje kilka kryteriów podziału opraw oświetleniowych. Oto najważniejsze z nich:

Rodzaje opraw ze względu na zastosowanie

Wśród opraw lampowych możemy wyróżnić oprawy techniczne oraz ozdobne. Oprawy techniczne posiadają odpowiednią konstrukcję oraz techniczne parametry. Mają ściśle określone zastosowanie. Dobrym przykładem jest oświetlanie stanowiska pracy zgodne z przyjętymi normami. Takie oprawy pełnią przede wszystkim rolę użytkową. Zdarza się również, że łączą funkcje użytkowe z dekoracyjnymi. Oprawy ozdobne, jak sama nazwa wskazuje, projektowane są, aby stanowić dekorację pomieszczeń.

Rodzaje opraw ze względu na miejsce zastosowania

Biorąc pod uwagę lokalizację opraw oświetleniowych można podzielić je na oprawy wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze stosowane są w środku budynków. To bardzo szeroka grupa obejmująca zarówno oprawy mieszkaniowe, jak i przemysłowe, biurowe oraz oprawy rastrowe. Oprawy zewnętrze stosowane są na zewnątrz. Są nimi oprawy przeznaczone do oświetlania dróg, parków, placów oraz różnego rodzaju obiektów, oprawy uliczne oraz oprawy oświetlenia architektonicznego.

Rodzaje opraw ze względu na sposób montażu i mocowania

Najbardziej popularnym rodzajem opraw oświetleniowych są tzw. oprawy zwieszane, które wyposażone są w akcesoria przeznaczone do ich zawieszenia na suficie. Do tego rodzaju oświetlenia należą lampy wiszące oraz żyrandole. Kolejny typ oświetlenia to oprawy nasufitowe oraz naścienne. Montuje się je bezpośrednio na suficie lub ścianie. Przykładem tego typu oświetlenia są plafony, kinkiety, a także natynkowe oprawy typu downlight i oprawy rastrowe. Coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem są oprawy oświetleniowe do wbudowania w sufit podwieszany, podłogę, schody, a nawet meble. Oprawy stojące to już oświetlenie dodatkowe, wyposażone w podstawę takie, jak lampy stojące podłogowe czy lampy biurkowe. Na szynie montażowej mocowane są oprawy oświetleniowe szynowe. Istnieje również możliwość montażu oświetlenia na specjalnych taśmach. Są to taśmy elastyczne z wbudowany mymi diodami LED. Można je przykleić do dowolnej powierzchni.

W drugiej części przedstawimy dodatkowe akcesoria do oświetlenia, które sprawiają, że oświetlenia w naszych domach zyskuje jeszcze bardziej na funkcjonalności.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *