Co zrobić gdy nasze miekszanie zostanie zalane?

Co zrobić gdy nasze miekszanie zostanie zalane?

Jeśli dojdzie do zalania naszego mieszkania, w pierwszej kolejności musimy zatroszczyć się o zminimalizowanie ewentualnych szkód. Musimy zatem ustalić co właściwie jest źródłem problemu. Może to być wina sąsiada z góry ale także uszkodzenie, któregoś ze sprzętów używanych w naszym domu, albo nawet pozostawienie przez kogoś odkręconego kranu.

Jeśli już to ustalimy musimy zatrzymać wyciek wody. Drugie w kolejności jest natomiast udokumentowanie zdarzenia i zniszczeń, które ono spowodowało. W przypadku gdy nasze mieszkanie jest ubezpieczone powinniśmy natychmiast skontaktować się z ubezpieczycielem i dowiedzieć się jakie dokumenty będą potrzebne. Na pewno warto zrobić zdjęcia, a jeśli zalanie jest spowodowane przez sąsiada dobrze jest spisać protokół strat w jego obecności. Warto wiedzieć, że jeżeli usterka, która spowodowała zalanie, powstała w pionowej instalacji wodnej, winę za nią ponosi zarządca budynku. Z kolei gdy uszkodzona została pozioma część instalacji wodnej, winni jesteśmy my sami albo wspomniany już sąsiad.

Jak uzyskać odszkodowanie? Po ustaleniu przyczyny zalanie sporządzamy odpowiedni protokół w obecności osób odpowiedzialnych za zalanie i wykonujemy zdjęcia. Z taką dokumentacją występujemy do winowajcy albo jego ubezpieczyciela o odszkodowanie. Jeżeli natomiast wina leży po naszej stronie musimy udać się do naszej firmy ubezpieczeniowej. Niektóre z nich dodatkowo wynajmują rzeczoznawcę w celu wyceny zniszczeń w mieszkaniu. Działanie celowe czy zaniedbanie? Zalanie zwykle nie jest działaniem celowym, ale raczej wynika z pewnych zaniedbań czy to ze strony sąsiada czy też zarządcy budynku. Może to być chociażby brak okresowo przeprowadzanych kontroli stanu instalacji wodnej, albo w przypadku mieszkańca bloku nie zatroszczenie się o przeciekający kran lub wąż od pralki. Sytuacje takie mogą zostać jednak uznane przez sąd za winę.

O czym należy pamiętać? W sytuacji gdy zalanie już nastąpi pozostaje nam jedynie szybkie zabezpieczenie naszego mienia oraz sporządzenie dokumentacji. Warto jednak co jakiś czas sprawdzać czy wszystkie części instalacji wodnej w naszym mieszkaniu są w pełni sprawne, a podpisując umowę z ubezpieczycielem dokładnie zapoznajmy się z zapisami dotyczącymi tego na jakie odszkodowanie możemy liczyć.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *