Coś z niczego, czyli lampa z recyklingu

Coś z niczego, czyli lampa z recyklingu

Moda na recykling zawładnęła świadomością projektantów mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Doskonale wpisuje się w coraz bardziej popularny trend „eco”. Osób, które interesują się ochroną środowiska naturalnego oraz ponownym przetwarzaniem surowców przybywa. Okazuje się, że recykling stał się inspiracją również dla twórców oświetlenia.  Projekty oświetlenia wykorzystujące rozmaite surowce takie, jak butelki PET lub niepotrzebne klisze fotograficzne są niezwykle interesujące. Świadczą o kreatywnym i nowatorskim podejściu do tematu oświetlania wnętrz.

Doskonałym przykładem oświetlenia recyklingowego jest lampa wykonana ze zwykłych butelek po jogurcie. Projekt stworzył Basurata Chan, twórca, który w swoich pracach wykorzystuje minimum narzędzi. Jest to podstawowe założenie jego projektów. Do stworzenia tej fascynującej i zachwycającej swoją formą lampy potrzebne były jedynie zwykłe zszywki doskonale znane z biur oraz przecinak. Basurata Chan ma na swoim koncie wiele prac, które można podziwiać na jego artystycznym blogu pod adresem bosurata.blogspot.com. Ta strona internetowa może stanowić fantastyczne źródło inspiracji, dla wszystkich zainteresowanych artystycznym recyklingiem. Dokładnie ten sam materiał wykorzystywany jest przez Sarę Turner. Ta popularna brytyjska projektantka znana jest ze swojego zamiłowania do ekologii, więc nic dziwnego, że idea recyklingu przypadła jej do gustu.

Czy można wykonać lampę z kluczyków aluminiowych puszek od napojów? Można, a efekt jest w stanie wywołać zachwyt. Udowadnia to Mauricio Affonso, młody projektant, który pochodzi z Brazylii. Jego projekt to niezwykle lekka lampa, która zapewnia niesamowite efekty wizualne. Przedmioty bardzo szybko tracą dziś swoją użyteczność. Stare klisze fotograficzne z pewnością wiele osób wyrzuciłoby po prostu na śmietnik. Są jednak i tacy, którzy potrafią dostrzec w nich potencjał. Niepotrzebne rolki filmu zostały wykorzystane przez Nidhi Gupta. Projektantka nie tylko ocaliła od zapomnienia stare negatywy, ale również dała im drugie życie.

Nie musimy być profesjonalnymi projektantami oświetlenia, aby tworzyć lampy z recyklingu. Wystarczy odrobina wyobraźni i spojrzenie na stare przedmioty z zupełnie innego punktu widzenia. Niektórzy z nas mają to opanowane niemal do perfekcji. Popularne wśród niektórych hasło „przyda się” okazuje się całkiem sensowne. Zamiast wyrzucać na śmieci kolejne niepotrzebne przedmioty popatrzmy na nie okiem twórcy, który ma do dyspozycji taki, a nie inny materiał. To czy będziemy potrafili stworzyć z niego małe dzieło sztuki, zależy jedynie od naszej kreatywności.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *