Czy oświetlenie w przedpokoju ma znaczenie?

Czy oświetlenie w przedpokoju ma znaczenie?

Przedpokój to bardzo ważne pomieszczenie w naszych domach, przecinają się bowiem w tym miejscu wszystkie ścieżki komunikacyjne. Wybór oświetlenia do przed pokoju jest więc nie tylko istotny ze względów estetycznych, ale również czyto funkcjonalnych. Przedpokój bardzo często jest dosyć ciasnym i pozbawionym naturalnego światła wnętrzem. Wszelkie zabiegi podnoszące jego funkcjonalność są więc jak najbardziej wskazane. W małym przedpokoju powinniśmy unikać lamp stojących. Niepotrzebnie zajmują one przestrzeń, utrudniając poruszanie się. Mogą również tworzyć wrażenie zagracenia tego, i tak niewielkiego, pomieszczenia. Efekt przytłaczający dadzą również pokaźne żyrandole. Oświetlenie w przedpokoju powinno stanowić przede wszystkim subtelny i użyteczny dodatek.

Znaczenie estetyczne oświetlenia przedpokoju

Przedpokój stanowi swego rodzaju wizytówkę całego domu. Goście wchodząc do środka na podstawie tego jednego wnętrza mogą wykreować swoją opinie na temat całego mieszkania. Jak powszechnie wiadomo, pierwsze wrażenie jest zawsze najważniejsze i pozostawia w naszym umyśle niezatarty ślad. Oczywiście przedpokój nie jest miejscem, w którym spędza się wiele czasu. Oświetlanie go bardzo jasnym światłem jest zatem zbędne. Jednak ważne są kwestie dekoracyjne.

Jedną z najlepszych propozycji, jeżeli chodzi o oświetlenie przedpokoju są nowoczesne plafony. Wyglądają one bardzo estetycznie, a dzięki temu, że są bardzo oszczędne w swojej formie, nie zajmują zbyt dużo przestrzeni. Powinniśmy zawiesić je w centralnym punkcie holu tak, aby stanowiły główne źródło światła. Wybierając lampy do przedpokoju zwracajmy uwagę nie tylko na ich kształt, ale również na sposób padania światła. Strumień światła może być skierowany w dół albo w górę, może również rozchodzić się na boki.

Równie ważne jak główne oświetlenie, jest w holu oświetlenie punktowe. W przedpokoju znajduje się zazwyczaj lustro. Warto umieścić nad nim lub po jego bokach kinkiety. Ozdobne kinkiety mogą fantastycznie oświetlić niewielkie pomieszczenie. Jeżeli wybierzemy żarówki o odpowiedniej, ciepłej barwie, możemy w bardzo prosty sposób sprawić, że wnętrze nabierze charakteru i przytulności.

Jak rozmieścić włączniki światła w przedpokoju?

Przedpokój stanowiący pomieszczenie przechodnie należy wyposażyć w nieco mocniejsze oświetlenie. Wynika to z faktu, że częściej z niego korzystamy. Włączniki światła powinny znajdować się w kilku miejscach. Jeżeli dodatkowo z przedpokoju poprowadzone są schody na piętro, niezbędny jest montaż włączników zarówno u dołu, jak i u szczytu schodów. Bardzo długi i wąski korytarz również powoduje konieczność oświetlenia go w kilku miejscach. Wówczas lepszym rozwiązaniem, niż lampy lub plafony są pojedyncze lamki halogenowe. Można je zamontować w podwieszanym suficie albo bezpośrednio w ścianach. Co istotne, halogeny dają możliwość regulacji poziomu natężenia światła, w zależności od potrzeb. Dosyć ciekawym i niebanalnym rozwiązaniem mogą okazać się lampki halogenowe zlokalizowane nisko nad podłogą. To również bardzo praktyczna opcja. Takie oświetlenie doskonale sprawdza się w nocy, gdyż wskazuje drogę, a przy tym nie budzi innych domowników.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *