Dom podhalańskie posiadają właściwy tylko sobie, pełen uroku styl, który przywodzi na myśl czasy sielskich wypadów w góry. Dachy domów podhalańskich posiadają duży spad, często pokrywane są gontem i posiadają liczne zdobienia. Przede wszystkim zaś, w dużej mierze wykonane są z drewna, co wpływa znacząco na ich pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Nasi architekci przygotowali wiele interesujących projektów domów w stylu podhalańskim, teraz przyjrzymy się kilku z nich.
Rumiankowo – niepowtarzalny klimat górskiego domku
Projekt tego domu to idealna opcja dla osób, które cenią sobie klasykę tematu. Jest to prosty, drewniany dom jednorodzinny, posiadający poddasze użytkowe. Przykrywa go dwuspadowy dach. Rumiankowo sprawdzi się na leśnych działkach, ale także jako domek górski. Rumiankowo idealnie sprawdzi się, jako domek wypoczynkowy dla rodziny z dziećmi czy paczki przyjaciół, ponieważ posiada aż cztery, przytulne sypialnie.
Na parterze domu mieszczą się: przedpokój, hall i schody, kuchnia, spiżarnia, pokój dzienny, kotłownia, łazienka i pokój sypialny. Na piętrze znajduje się hall, łazienka oraz trzy pokoje, które zapewnią doskonałej jakości wypoczynek.
Rumiankowo może pełnić rolę domku wypoczynkowego, ale też mieszkalnego, dzięki posiadanemu ogrzewaniu.
Kościelisko 2 – parterowe marzenie
Kościelisko 2 to projekt pięknego, parterowego domu, posiadającego poddasze i podpiwniczenie. Podobnie jak większość domów w stylu podhalańskim wykonany będzie w technologii drewnianej. To świetny wybór dla osób ceniących architekturę drewnianą oraz bliski kontakt z naturą. Dom docelowo nie będzie zajmował dużej powierzchni zabudowy, posiadać będzie spory kąt nachylenia dachu, dlatego doskonale sprawdzi się w roli domu wypoczynkowego szczególnie na terenach turystycznych. Jeśli chodzi o elementy wykończeniowe, które decydują o charakterze domu, będzie on posiadał drewniane barierki okalające balkon i taras, a także stylizowany daszek nad balkonem. Projekt Kościelisko 2, doskonale wkomponuje się w działki o dużym nachyleniu terenu, ponieważ wykorzystując różnicę poziomów terenu pozwoli na wykonanie pomieszczeń piwnicznych z dostępem od zewnątrz, co idealnie sprawdzi się jeśli klientowi zamarzy się garaż umieszczony w bryle budynku.
Na poziomie podpiwniczenia znajduje się hall, kotłownia oraz wcześniej wspomniany garaż. Zasadniczym plusem projektu jest dostęp do piwnicy zarówno z zewnątrz, jak i od wnętrza budynku. Hall doskonale sprawdzi się w roli spiżarni na przetwory.
Na parterze znajduje się wiatrołap, hall, salon połączony z pokojem dziennym, kuchnia i łazienka. Salon posiada wyjście na taras. Poddasze zaś mieści hall, dwa pokoje sypialne oraz łazienkę. Większa z sypialni posiada wyjście na balkon.
Cyniów – murowany dom w stylu góralskim idealny na działkę posiadającą skarpę
Cyniów to piękny, zaplanowany z rozmachem dom w stylu góralskim, posiadający jednak bardziej nowoczesną odsłonę. Nie jest on wykonany w technologii drewnianej, jednakże zachowuje podhalański charakter. Pokryty jest dwuspadowym dachem.
Na poziomie podpiwniczenia znajduje się garaż, pomieszczenie gospodarcze, kotłownia i skład opału. Na parterze mieści się wiatrołap, pokój dzienny, łazienka, dwa pokoje, kuchnia, ganek i schody. Poddasze zawiera hall, garderobę, cztery sypialnie, łazienkę i schody.
Rzeszynek 2 – niepowtarzalny podhalański klimat, czyli chata gontem kryta
Rzeszynek, to bardzo interesujący projekt, który zachwyci wszystkich pasjonatów klimatów rustykalnych. Jest to model domu parterowego, jednorodzinnego, wyposażonego w częściowe podpiwniczenie i poddasze użytkowe. To doskonałe połączenie tradycyjnego podhalańskiego stylu z nowoczesnymi wnętrzami, które pozwoli cieszyć się naturalnością klimatu drewnianych domów, bez rezygnowania z dobrodziejstw, jakie daje nowoczesne budownictwo.
Zwarty kształt budynku stanowi o jego energooszczędności, zaś jego zarys skreślony został na planie prostokąta. Na parterze znajduje się podcień, z którego można wyjść na taras, zarówno z kuchni, jak i z pokoju dziennego. Jednolita konstrukcja pokrycia dachowego została wzbogacona naczółkami oracz dwoma lukarnami w stylu wolego oka.
Podhalańskie domu cieszą się powodzeniem od czasów, kiedy polska bohema artystyczna wyruszyła na podbój Tatr. Chociaż ich popularność w różnych momentach historii nieco spadała, to w ostatnich czasach, wraz powrotem do łask klimatów rustykalnych, również budownictwo podhalańskie odżyło i rozkwitło. Cieszy się ono obecnie dużym powodzeniem również dlatego, iż zaczęto doceniać walory zdrowotne konstrukcji drewnianych, dlatego budując dom, wart wziąć pod uwagę wykonanie do właśnie w takiej technologii.
Dodaj komentarz