Gdzie w ogrodzie warto zamontować oświetlenie?

Gdzie w ogrodzie warto zamontować oświetlenie?

Oświetlenie ma duże znaczenie dla ogrodu, zwłaszcza podczas relaksu letnim wieczorem. Zapewnia przyjemny nastrój, podkreśla piękno Twojego zielonego zakątka i gwarantuje bezpieczne korzystanie z niego po zmroku. Sprawdź, jak wybrać właściwe oświetlenie ogrodowe.

Planując montaż oświetlenia w ogrodzie należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, co chcemy podświetlić. Elementy, w przypadku których oświetlenie jest niezbędne to drzwi prowadzące do domu oraz furtka stanowiąca część bramy otaczającej posesję. Są to miejsca, w których powinno się instalować reflektory posiadające sporą moc.

Montaż oświetlenia jest istotny również przy ścieżkach ogrodowych. Jednak w tych miejscach światło nie powinno być oślepiające. Przez wzgląd na to nie należy wybierać reflektorów o dużej mocy. Żeby osoby poruszające się ścieżkami po zmroku nie miały problemów ze zorientowaniem się w terenie trzeba rozlokować oświetlenie wzdłuż każdej ścieżki. Dzięki światłom można utworzyć szlak, który umożliwi bezpieczne i bezproblemowe poruszanie się. Reflektory posiadające niską moc najlepiej umieścić tuż przy samej ziemi. Alternatywą dla tego rozwiązania są latarnie, które dają delikatne, nastrojowe światło. Dobrym pomysłem jest także inwestycja w lampy ledowe. Ich dużą zaletą jest fakt, że nie zużywają dużo prądu i emitują światło, które nie razi.

Wartymi oświetlenia miejscami w ogrodzie są jeszcze te, w których spędzamy najwięcej czasu po zmroku, np. altana czy taras. W tym przypadku duże znaczenie mają nasze preferencje stylistyczne oraz techniczne. Miłośnicy romantycznych i nastrojowych klimatów, których ogrodowe azyle znajdują się nieopodal domów, mogą zupełnie zrezygnować z dodatkowego oświetlenia. W tej sytuacji wystarczy światło, które będzie dobiegać z oświetlonych drzwi, a klimat dodatkowo podkreślą świece.

Doskonale sprawdzają się te zapachowe, które oprócz funkcji estetycznej odstraszają uciążliwe komary potrafiące latem dać nam się we znaki. Bardzo ciekawą propozycję stanowią także lampiony, które można kupić w sklepie lub przygotować własnoręcznie. Pamiętajmy również o oświetleniu schodów, werandy i patio. Światłem można dodatkowo podkreślić piękno wybranych roślin.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *