Idzie wiosna, czas urządzić ogród

Idzie wiosna, czas urządzić ogród

Mało co tak dobrze wpływa na psychikę człowieka, jak przyroda. Zieleń w otoczeniu sprawia, że lepiej wypoczywamy i czujemy się bardziej komfortowo. Naukowcy mówią już o deficycie natury, jakiego doświadczają mieszkańcy dużych miast. Dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, warto w swoim otoczeniu zaaranżować zielony kącik. W najlepszej sytuacji są oczywiście właściciele ogrodów lub choćby niewielkich ogródków. Jeśli takim ni dysponujemy, warto zazielenić balkon lub choćby wprowadzić rośliny do wnętrz – każdy taki element nie tylko dodatnio wpłynie na nasze samopoczucie, ale też będzie bardzo dekoracyjny. Warto też pamiętać, że rośliny w domu i jego otoczeniu to dziś jeden z najmodniejszych trendów w urządzaniu wnętrz.

W zaaranżowaniu zieleni wokół domu oraz w mieszkaniu pomoże sklep internetowy Metroz.pl, w którym znajdziesz niezbędne akcesoria ogrodnicze.

Od czego zacząć wiosenne prace w ogrodzie? Przede wszystkim trzeba porządkować teren po zimie. Zaczynamy więc od wielkiego sprzątania. Należy usunąć zbutwiałe liście i inne zanieczyszczenia, do czego przydadzą nam się chwytaki i zbieraki do liści, jakie możemy kupić w Metroz.pl. Jeśli do ogrodu wychodzą zwierzęta, przyda się też sprzątnięcie nieczystości po nich – często robią się widoczne dopiero wtedy, gdy stopnieje śnieg.

W sklepie internetowym znajdziemy tez wysokiej jakości obcinacze do chwastów – pozbycie się chwastów to niezbędny element przygotowań do nowego sezonu. Na listę zakupów warto też wpisać worki ogrodnicze – zbieramy do nich odpady zielone – według nowych zasad segregacji śmieci powinny być one wyodrębnione spośród innych. Oczywiście możemy też wrzucić je do kompostownika, jeśli takim dysponujemy.

Co dalej? Teraz możemy już prowadzić prace ogrodnicze według kalendarza. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny mamy w ogrodzie i czy planujemy siać lub sadzić nowe, czy tylko zadbać o te, które już rosną. Każdy ogrodnik doskonale zna schemat takich prac, zresztą kupując dowolną roślinę otrzymujemy instrukcję, w której opisane są dokładnie wszystkie czynności wraz z idealnym czasem na ich wykonanie.

A co z urządzaniem balkonu? Z jednej strony daje on zdecydowanie mniejsze możliwości niż ogród, z drugiej jednak wymaga tez mniejszego nakładu pracy. Na wiosnę balkon należy dokładni umyć i oczyścić skrzynki balkonowe. Zwykle zapełniamy je co sezon na nowo. Dlatego na wiosnę warto kupić w sklepie Metroz.pl nowe doniczki oraz skrzynki – dobierając je do roślin, jakie chcemy mieć na balkonie. Bardzo efektownie prezentują się rośliny posadzone w doniczkach kaskadowych – to rozwiązanie pozwala na zaaranżowanie zieleni w kolorystyczne kompozycje. Jeśli planujemy pnącza, będą one potrzebowały kratek i rusztowań, by w pełni się rozwijać.

W przypadku przestrzeni balkonowej ważne jest, by wykorzystywać różne poziomy – dzięki temu na stosunkowo niewielkiej przestrzeni możemy zaaranżować naprawdę dużo zieleni. Dlatego przyda się na przykład drewniana platforma pod doniczki, którą możemy ustawić na podłodze, do tego skrzynki zawieszane na barierce, stojaki i duże donice. Oczywiście pamiętajmy tez o tym, by zostawić miejsce do wypoczynku – niewielkie siedzisko i stolik pozwolą cieszyć się relaksem w otoczeniu roślin. Na większym tarasie możemy oczywiście ustawić cały komplet mebli ogrodowych. Nadal bardzo modne są różnego typu ogrodowe huśtawki oraz wiszące fotele – idealne do tego, by wygodnie ułożyć się z książką i odpoczywać wśród roślin. Na niewielkich balkonach lepiej sprawdzą się meble składane lub np. niewielki puf i stolik ze skrzynki, które możemy razem złożyć, gdy nie są w użyciu, by nie zagracać przestrzeni.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *