Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Odpowiednio dobrane oświetlenie łazienki sprawia, że staje się ona o wiele bardziej funkcjonalna i komfortowa. Jednak oświetlenie w tym wnętrzu daje również spore możliwości aranżacyjne. Dlatego wybierając je należy zwrócić uwagę również na kwestie estetyczne.

Zanim zaczniemy realizację niebanalnych pomysłów aranżacyjnych, skupmy się jednak na praktycznej stronie oświetlenia łazienkowego. Dosyć istotne jest w łazience odpowiednie podświetlenie lustra. W tej roli doskonale sprawdzą się kinkiety umieszczone po jego bokach na wysokości wzroku. Kupując żarówki zwróćmy koniecznie uwagę na ich temperaturę barwową. Wybierzmy taki kolor światła, który będzie najbardziej zbliżony do naturalnego światła słonecznego. W przeciwnym wypadku światło może przekłamywać kolory, co jest dosyć istotne np. podczas wykonywania makijażu.

Zaplanujmy również dobrze oświetlenie górne. W przypadku mniejszej łazienki jedno źródło światła z pewnością okaże się wystarczające. Jednak, gdy powierzchnia łazienki jest większa, warto zdecydować się na kilka lamp. Jest to szczególnie istotne, jeżeli łazienka pozbawiona jest okna. Jasne wnętrze daje po prostu większy komfort. Łatwiej w nim wykonywać codzienne czynności takie, jak chociażby pranie. W łazience powinniśmy zrezygnować z lamp stojących, które podłączone są do kontaktu. Istnieje bowiem zbyt duże niebezpieczeństwo awarii. Mamy do dyspozycji natomiast cały szereg niestandardowych rozwiązań, które w łazience sprawdzą się doskonale.

Niektóre ze źródeł światła mogą pełnić w łazience wyłącznie funkcje dekoracyjną. Aby stworzyć w tym pomieszczeniu odpowiedni nastrój, np. podczas relaksujących kąpieli, należy postawić na przytłumione światło punktowe. Można z jego pomocą podświetlić również szklane szafki czy wnętrze półek. Stworzymy w ten sposób wrażenie dodatkowej przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem jest również podświetlenie krawędzi umywalki.

Najpopularniejszymi oprawami, które standardowo wybieramy do łazienki, są plafony i kinkiety. Jednak warto przełamywać te utarte zwyczaje. Ozdobny żyrandol w łazience? Dlaczego nie? Będzie stanowił fantastyczny element dekoracyjny pomieszczenia. Oczywiście kwestie bezpieczeństwa są bardzo ważne. Przy dużej wilgoci panującej w łazience, należy pomyśleć o zabezpieczeniu poszczególnych elementów oświetlenia. Takie pomysły sprawdzą się raczej w dosyć dużej łazience. Do mniejszych pomieszczeń warto wybrać efektowne kinkiety, pamiętając o tym, że światło skierowane w górę powiększa optycznie pomieszczenie.

Realizujmy ciekawe pomysły aranżacyjne w łazience, ale starajmy się zawsze, aby funkcjonalność oświetlenia była w harmonijny sposób połączona z jego walorami estetycznymi. Tylko wówczas będziemy mogli czuć się w naszej łazience dobrze i komfortowo.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *