Jak odpowiednio dobrać i zamontować oświetlenie w domu?

Jak odpowiednio dobrać i zamontować oświetlenie w domu?

Oświetlenie wpływa na nastrój i wygląd całego mieszkania, więc wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia oraz lamp czy kinkietów nie powinien być przypadkowy.

Planowanie

Nawet jeśli nie wybraliśmy jeszcze konkretnych rozwiązań, warto wcześniej rozplanować układ instalacji elektrycznej. W każdym pomieszczeniu powinno znaleźć się oświetlenie główne – w centralnej części – sufitu oraz oświetlenie robocze, które może mieć postać dodatkowej lamy umieszczonej nad stołem w kuchni czy stojącej lampy w salonie. Również bardziej mobilne elementy oświetlenia należy wziąć pod uwagę, by w odpowiednich miejscach rozmieścić niezbędne gniazdka.

Wybór rodzaju oświetlenia

Na rynku możemy znaleźć sporo możliwości oświetlenia różnych pomieszczeń w domu. Przy wyborze najlepiej kierować się właśnie przeznaczeniem – inna lampa sprawdzi się w salonie, a inna w niewielkim przedpokoju. Najpopularniejsze wiszące lampy to dość uniwersalne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli lampa znajduje się w centralnym punkcie sufitu. Pozwala to na równomierne oświetlenie wnętrza, jednak często wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań. Kinkiet lub stojąca lampa sprawdzą się przede wszystkim w salonie, jeśli chcemy dodatkowo doświetlić np. sferę wypoczynku. Takie źródło światła będzie potrzebne przede wszystkim osobom, które lubią odpoczywać z książką, a jednocześnie stanowi również element dekoracyjny.

Niewielkie lampki nocne to akcesoria przeznaczone głównie do sypialni, ale sprawdzą się również ustawione na komodzie w salonie. Wybór odpowiedniego, stylizowanego modelu może podkreślić charakter wnętrza.

Najlepiej oświetlona powinna być kuchnia, dlatego zaleca się stosowanie w niej kilku rodzajów lamp. Oświetlenie górne z pewnością okaże się niewystarczające podczas przygotowywania posiłków, dlatego warto dodatkowo doświetlić na przykład wnękę kuchenną lub zamontować punktowe oświetlenie w okolicach szafek. W przypadku większej kuchni z wydzieloną strefą jadalną konieczne może okazać się również zastosowanie dodatkowej lampy bezpośrednio nad stołem.

Montaż

Najwięcej problemów przysparza montaż lamp sufitowych. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie dokonać instalacji, warto zdać się na pomoc fachowca. Podczas samodzielnego montażu najważniejsze jest bezpieczeństwo – należy zatem poprawnie zidentyfikować przewody i pamiętać o odłączeniu dopływu prądu na czas montażu. Lampę mocujemy w przygotowanych wcześniej otworach przy pomocy kołków zaporowych. Ich rozmiar powinien być dostosowany do wielkości i ciężaru lampy. Dokręcić lampę do ściany możemy dopiero po poprawnym podłączeniu i zaizolowaniu przewodów.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *