Jak odpowiednio dopasować tapety do konkretnych pomieszczeń?

Jak odpowiednio dopasować tapety do konkretnych pomieszczeń?

Gdy zamierzamy odświeżyć nasze wnętrza i położyć na ścianach tapety musimy zadbać o ich jak najlepszy wybór. Tylko wtedy bowiem możemy mieć pewność, ze po położeniu efekt będzie taki, jak tego oczekiwaliśmy. Każda tapeta w zależności od tego z jakich materiałów jest wykonane, ma różne właściwości i tym samym może być stosowana w różnych pomieszczeniach, ze względu na panujące w nich warunki. Na pewno warto wiedzieć, jakie są pomiędzy nimi różnice i które do jakich pomieszczeń nadają się najlepiej.

Jak zazwyczaj wybieramy tapety?

Bardzo często gdy chodzi o wybór tapety kierujemy się takimi czynnikami jak jej kolor i wzór. Bywa że to z jakiego materiału jest wykonana lub jaką ma strukturę schodzi nieco na dalszy plan.

Rodzaje tapet

Na pewno warto poznać rodzaje tapet aby wiedzieć, czym one się charakteryzują.

Tapety papierowe – z pewnością można je zaliczyć do najbardziej popularnych na rynku tapet. Zrobione są jednego albo czasem z dwóch warstw papieru. Oczywiście im więcej warstw tym bardziej wytrzymała jest konkretna tapeta. Bardzo często są tłoczone we wzory co nadaje wnętrzom niezwykle interesującego charakteru. Kładąc takie tapety konieczne jest smarowanie klejem zarówno tapety jak i ściany co na pewno zajmuje znacznie więcej czasu. Ze względu na brak odporności na wodę i wilgoć, z pewnością nie nadają się do takich pomieszczeń jak kuchnia i łazienka., gdzie jest takich czynników niezwykle dużo.

Tapety winylowe – zewnętrzna ich warstwa jest pokryta winylem. To zaś sprawia, że nie są im straszne woda czy wilgoć. Bez problemu więc mogą być zastosowane w kuchni czy łazience. Ich minusem na pewno jest to, iż nie przepuszczają także powietrza, co sprawia, że ściana „nie oddycha”. Dlatego też nie powinno się ich układać w całym domu. Poza tym jeżeli wybierzemy tak zwane tapety z płaskim winylem wymagana jest pod nie niezwykle równa powierzchnia.

Tapety z korka – ten rodzaj tapety z pewnością przede wszystkim prezentuje się niezwykle efektywnie. Nawet jeżeli zdecydujemy się, aby pokryć nią tylko część ścian w pomieszczeniu, z pewnością efekty będą zadziwiające. Ich zaletą jest także to, że nie przyciągają kurzu, jak inne rodzaje tapet, a poza tym pomagają wygłuszać hałasy, dlatego też pełnią funkcję wyciszającą.

Tapety fizelinowe – one także pomagają wyciszyć pomieszczenie, ponieważ od spodu mają fizelinę. Z wierzchu mogą być papierowe lub winylowe, dlatego też na pewno każdy znajdzie właściwą dla siebie. Ich plusem jest to, że bardzo szybko się je układa gdyż smaruje się klejem jedynie ścianę.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *