Jak oświetlenie zastosować w ogrodzie?

Jak oświetlenie zastosować w ogrodzie?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór lamp ogrodowych o różnych typach, rozmiarach i zastosowaniu. To, jaki efekt oświetleniowy ostatecznie uzyskamy w ogrodzie w dużej mierze zależy od umiejętności aranżacyjnych. Podpowiadamy, jakie lampy wybrać, żeby nasze oświetlenie było praktyczne, energooszczędne i jednocześnie atrakcyjne wizualnie.

Producenci oferują nam rozwiązania oświetleniowe z wykorzystaniem lamp zasilanych prądem elektrycznym lub energią słoneczną. Poniżej prezentujemy charakterystykę obu typów oświetlenia.

Lampy elektryczne w roli głównej

Lampy elektryczne to tradycyjna i skuteczna forma oświetlenia, która jednak wiąże się z koniecznością położenia kabli w ogrodzie. Rozmieszczenie punktów oświetleniowych w tym przypadku warto zatem zaplanować na samym początku zakładania ogrodu. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego rozkopywania trawników czy rabat kwiatowych. Pamiętajmy także o tym, że wybierając lampy elektryczne, musimy zdecydować, czy będą one zasilane prądem o mocy 230V, czy zredukowanym do 12 lub 24V. Ta druga opcja stanowi bezpieczniejsze rozwiązanie, bowiem nie niesie ze sobą ryzyka porażenia prądem, a ponadto nie wymaga stosowania specjalnych zabezpieczeń. Z drugiej strony do takiej instalacji potrzebne jest użycie transformatora, a niskie napięcie nie zezwala na zastosowanie oświetlenia energooszczędnego. Wykorzystanie lamp elektrycznych daje silne światło w ogrodzie, ale wiąże się także z rachunkami za prąd. Niektóre latarnie mogą również emitować ciepło, więc w trosce o ochronę przeciwpożarową najlepiej instalować je w miejscach, w których nie ma zagrożenia.

Lampy solarne w roli głównej

Coraz większą popularnością cieszą się lampy solarne, których główne zalety to korzystny wpływ na środowisko naturalne oraz energooszczędność. Ponadto instalacja tego typu oświetlenia jest prosta i nie wymaga doprowadzania przewodów. Dzięki temu nawet wysokie latarnie solarne, które wkopuje się głęboko w ziemię mogą swobodnie zmieniać swoją lokalizację bez konieczności ingerencji w ogrodowy porządek. Lampy solarne dają bardziej rozproszone światło w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem. Należy pamiętać także o tym, że lampy te muszą być usytuowane w nasłonecznionych miejscach, ponieważ tylko tak będą mogły magazynować energię słoneczną. Ważne jest również utrzymywanie paneli solarnych w czystości, ponieważ zalegająca warstwa brudu może skutkować ich nieprawidłowym funkcjonowaniem.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *