Jak urządzić kącik do wypoczynku wśród zieleni?

Jak urządzić kącik do wypoczynku wśród zieleni?

Mieszkańcy dużych miast zwykle mogą tylko pomarzyć o dostępie do własnego ogrodu. To przywilej posiadaczy domów jednorodzinnych, które w dużych miastach są bardzo drogie. Mieszkańcy bloków i kamienic musza się więc zadowolić zdecydowanie skromniejszym kontaktem z naturą. Warto jednak postarać się wycisnąć ze swojego otoczenia jak najwięcej i zaaranżować zielony kącik do wypoczynku, bo obcowanie z przyrodą wpływa na nas kojąco, relaksuje, pomaga pozbyć się stresu, a nawet wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi. Wiadomo tez, że patrzenie na naturalną zieleń jest ukojeniem dla oczu. Dla dzieci natomiast obcowanie z naturą stanowi niezwykle ważny czynnik stymulujący rozwój. Oczywiście musimy dostosować się do warunków, jakie mamy. Jak zaaranżować zieloną przestrzeń w zależności od tego, czym dysponujemy?

Taras to rozwiązanie pozwalające na naprawdę dużo. Zwykle to co najmniej kilkanaście metrów kwadratowych przestrzeni, na której możemy stworzyć prawdziwą zieloną oazę. Jak to zrobić? Skorzystajmy z możliwości i ustawmy na tarasie duże donice z kwiatami – możemy pozwolić si=obie na naprawdę imponujące okazy. Warto tez wykorzystać kratkę okalającą taras do puszczenia na niej pnączy. Winorośle są klasyka, która nigdy się nie nudzi – w dodatku pięknie wybarwiają się jesienią, gdy wiele kwiatów traci już swoje walory. Reszta zależy już od naszej fantazji i ogrodniczych upodobań. Wiele osób łączy funkcje estetyczne z użytkowymi i stara się zaaranżować na przykład ogródek ziołowy, czy wręcz posadzić warzywa w skrzynkach – szczególnie dla dzieci ogromną atrakcją jest obserwowanie, jak rosną.

Aby w pełni korzystać z wypoczynku wśród zieleni na tarasie warto ustawić meble ogrodowe – musimy koniecznie kupić te, które przeznaczone są do użytkowania na zewnątrz, bo są one odporne na działanie czynników atmosferycznych. Prawdziwym hitem są fotele wiszące na stelażu – pełnią one funkcję huśtawki, w której możemy wypoczywać. Warto tez postaw na tarasie sofę lub fotele z naturalnych materiałów. Przytulności dodadzą pledy i poduszki – pamiętajmy tylko, by zabierać je do domu, gdy pada deszcz. Jeśli w domu są dzieci, warto zaaranżować dla nich kawałek przestrzeni do zabawy. Skrzynka z piaskiem z powodzeniem wcieli się w rolę domowej piaskownicy.

Balkon daje mniejsze możliwości niż taras, dlatego musimy urządzić go skromniej. Warto w każdym calu wykorzystać dostępną przestrzeń, korzystając na przykład z piętrowych, kaskadowych stojaków na doniczki oraz kratek na pnącza. Klasyką są też skrzynki zawieszane na barierce balkonu. Jeśli balkon jest nieduży, trudno nam będzie ustawić meble ogrodowe, warto zaaranżować jednak miejsce do wypoczynku. Może uda się zawiesić niewielki fotel w formie hamaka? Modne jest też wykorzystywanie zwykłych skrzynek ogrodniczych jako siedzisk oraz stolików – ich zaletą jest możliwość łatwego ułożenia ich jedna na drugiej, by nie zajmowały miejsca, kiedy ich nie używamy. Jest to też rozwiązanie bardzo tanie – aby było ładnie warto skrzynki pomalować na kolor pasujący do aranżacji balkonu.

Jeśli nie mamy balkonu pozostaje nam wprowadzić zieleń do wnętrza – parapet z kwiatami to zawsze jakaś forma obcowania z naturą. Dodajmy, że rośliny doniczkowe są dziś bardzo modnym elementem dekoracji wnętrz.

Niezbędne akcesoria ogrodnicze, a także doniczki, skrzynki i stojaki, które przydadzą się do zaaranżowania zieleni wokół domu znajdziesz w sklepie internetowym Metroz.pl – wszystko w przystępnych cenach, wysokiej jakości oraz z gwarancją szybkiej wysyłki.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *