Jak zadbać o zewnętrzną elewację domu?

Jak zadbać o zewnętrzną elewację domu?

O zewnętrznym wyglądzie domu decyduje głównie stan elewacji. Otynkowanie i pomalowanie nie wystarczy – po kilku latach użytkowania wzrasta zagrożenie pleśnią i grzybami, pojawiają się plamy i zabrudzenia, a niejednokrotnie również pęknięcia. Ignorowanie pierwszych zmian prowadzi do ich nasilenia – blaknięcia i odpadania tynku oraz rozwijania się mikroorganizmów, przyczyniających się do problemów zdrowotnych.

Kontrolowanie stanu elewacji i podejmowanie działań profilaktycznych to nie tylko kwestia estetyki, ale również trwałości całej konstrukcji i zdrowia mieszkańców.

Zabrudzenia na elewacji

Najczęściej spotykanymi rodzajami zanieczyszczeń są te powstające w wyniku działania kurzu i brudu unoszącego się w powietrzu. Nieestetycznie wyglądają również zacieki i zabłocenia (szczególnie w dolnej części elewacji) oraz ślady po ptasich odchodach. Uniknięcie tego rodzaju zabrudzeń wydaje się praktycznie niemożliwe, ale na szczęście są one łatwe do wywabienia przy pomocy wody pod ciśnieniem oraz detergentów.

Większym problemem, z którym muszą liczyć się właściciele domów, jest powstawanie na ścianach grzybów i pleśni. Za ich sprawą elewacja ulega stopniowemu zniszczeniu, a mikroorganizmy niekorzystnie oddziaływają na zdrowie domowników, wywołując m.in. alergie i problemy z oddychaniem. Przyczyn rozwijania się grzybów i pleśni może być wiele – znaczenie mają warunki klimatyczne i bliskość rzek i jezior oraz sposób, w jaki wykonane zostały niektóre prace budowlane.

Usuwanie zanieczyszczeń

W przypadku zwykłych plam i zabrudzeń skutecznym sposobem na ich usunięcie jest posłużenie się strumieniem wody pod ciśnieniem. Dodatkową pomocą mogą być szczotki oraz detergenty. Takie czyszczenie warto przeprowadzić raz na kilka lat, nawet jeśli uważamy, że elewacja jest w dobrym stanie.

Usuwanie grzybów i pleśni musi przebiegać nieco inaczej i wymaga użycia bardziej specjalistycznych preparatów. Pierwszym etapem jest oczyszczenie problematycznego miejsca wodą pod ciśnieniem lub szczotką. Następnie konieczne jest zastosowanie środków grzybobójczych i pleśniobójczych, które zdezynfekują ścianę. Na tak przygotowane podłoże można nałożyć farbę elewacyjną – warto zwracać uwagę na te rodzaje produktów, które nie tylko nadają kolor, ale w swoim składnie mają także preparaty biobójcze, przeciwdziałające podobnym problemom w przyszłości.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *