Jak zaplanować oświetlenie w domu jednorodzinnym

Jak zaplanować oświetlenie w domu jednorodzinnym

Każdy, kto zaczyna budowę domu, musi wiedzieć jak będą szły wszelkie przewody w ścianach. Dlatego tak ważne jest, aby potrafić wszystko dobrze zaplanować. Jest to dość skomplikowane zadanie, ponieważ, w każdym budynku znajduje się tysiące kabli, które mają różne grubości oraz przekroje. Miejscem spotkania wszystkich przewodów pochodzących ze ścian, sufitów i podług jest tablica rozdzielcza, która posiada bezpieczniki.

Wszystko, więc musi być odpowiednio zabezpieczone. Nawet, jeśli na instalacji się, co nieco znamy, z punktu widzenia prawa nie możemy się za zakładanie instalacji zabierać. To zadanie należy do osoby uprawnionej, która zna się na swojej pracy. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli zaniedbamy ten aspekt i sprawdźmy kogoś, kto powie nam znacznie niższą cenę za taką usługę i zapewni fałszywe dokumenty, to narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale wszystkich domowników. Dlatego też, pamiętaj, aby wszelkie prace, które związane są z energią elektryczną, podejmować z głową i mieć na uwadze zagrożenie, jakie może stanowić nasza nieuwaga czy niedbałość.

Rozmieszczenie oświetlenia

Zanim jeszcze zajmiemy się zakładaniem instalacji, a raczej zlecimy to elektrykowi, to musimy wiedzieć gdzie zamierzamy zamontować oświetlenie. Bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko gniazdka i włączniki, ale także same lampy. Jest to bardzo ważny, gdyż później nie będzie możliwości rozebrania całej instalacji, kiedy już dom będzie skończony. Dlatego też, najlepszym wyjściem jest zrobienie planu, który poprowadzi nas przez plątaninę kabli i określi, co, gdzie i jak. Pamiętaj, że jeśli lubisz elegancję i zamierzasz zakładać kinkiety, to je także musisz w projekcie uwzględnić, ponieważ podłączenie ich później może stanowić problem.

Oczywiste, jest to, że im mniejszy domek mamy, tym mniej pracy. W takim przypadku potrzebujemy także dużo mniej gniazdek, które także służą, jako źródło zasilania dla oświetlenia. Jeśli sami nie bardzo wiemy, jak podjąć się planu rozmieszczenia instalacji, poprośmy o to osobę, która już przechodziła ten etap. Może to być znajomy czy tez ktoś z rodziny. Najlepiej jednak, jeśli nikt bliski domu nie stawiał najbliższym czasie, jest zwrócić się do specjalisty.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *