Wykonujesz sam prace remontowe w domu? To nie jest trudne, trzeba się odpowiednio do tego „zabrać”. Oto nasze rady.
Kiedy malować?
Pierwszy błąd, jaki popełnia wiele osób to pora malowania. Wydaje nam się, że to lato jest najodpowiedniejszym czasem. Jednak najlepsza temperatura do malowania ścian mieści w się granicach 10-12oC. Tak więc, to wiosna i jesień są najlepszymi porami, gdyż nakładana farba nie będzie wysychała błyskawicznie. Jeśli musisz malować dom zimą, to zadbaj by pomieszczenie zostało wywietrzone, a grzejniki zakręcone. Gdy farba będzie nałożona na ściany, nie rób przeciągów, gdyż nie wpłynie to korzystnie na efekt końcowy.
Przed malowaniem
Przygotuj pomieszczenie do malowania. Jeśli zdecydowaliśmy się na gruntowny remont i odnawiamy wiele pomieszczeń w naszym domu, warto skorzystać z usług firmy transportowej www.grot-transport.com.pl, która poprzez swojego usługi i wieloletnie doświadczenie w branży transportowej pomoże nam w „ogarnięciu” domu zarówno przed jak i po remoncie. Przed malowaniem, podłogę zabezpiecz wytrzymałą folią malarską. Musi być ona odpowiednio gruba, by nie uległa zniszczeniu, a w efekcie zapobiegła zabrudzeniu podłogi. Postaraj się poodkręcać i pozdejmować wszystkie elementy wyposażenia, takie jak: oświetlenia i gniazdka elektryczne. To dużo szybszy sposób niż późniejsze czyszczenie zabrudzeń farby. Elementy, których nie da się zdemontować – oklej taśmą.
Sprawdź podłoże
Wiesz, co znajduje się na ścianie, którą zamierzasz malować? Jeśli ostatni remont odbywał się dosyć dawno, to możliwe, że pokryta jest farbą klejową. W takim przypadku powłokę należy zmyć, jeśli jednak odchodzi od ściany – nie pozostaje nic innego jak jej skrobanie. W przypadku lamperii – zawsze usuwamy ją mechanicznie niezależnie od jej stanu, gdyż nie pokryją ich nowoczesne wodorozcieńczalne farby.
Przygotowanie ścian
Sprawdź czy tynk jest twardy i trzyma się muru. Jeśli jest popękany albo ma rysy, należy wypełnić ubytki masą szpachlową lub nałożyć nowy tynk. Postępujemy w ten sam sposób w przypadku rys na łączeniach płyt gipsowo-kartonowych. Ważne, by rysy powiększyć do szerokości ok. 5 mm, gdyż wypełnienie mniejszych szczelin będzie nieskuteczne. Po wyschnięciu wygładzamy nowo zagipsowane miejsca drobnoziarnistym papierem ściernym. Sprawdź, czy ściana jest chłonna: przyłóż do niej mokrą gąbkę. Jeśli woda spłynie to ściana jest gotowa do malowania. Jeśli szybko wysycha, należy ją zagruntować gotowym środkiem.
Pędzel czy wałek
Właściwie to obydwa narzędzia będą Ci potrzebne. Wałek jest niezastąpiony przy dużych powierzchniach, pędzel ułatwi dotarcie do trudnych miejsc, np. za grzejnikiem. Pamiętaj, że im gładsza jest ściana, tym włos wałka powinien być krótszy. Jeżeli jesteś początkującym malarzem, łatwiej Ci będzie posługiwać właśnie takim wałkiem, ( z krótkim runem) i małymi partiami rozprowadzać farbę.
Dodaj komentarz