Modne lampy do kuchni i jadalni

Modne lampy do kuchni i jadalni

Najważniejszym punktem każdej kuchni i jadalni jest stół, przy którym gromadzą się domownicy w trakcie codziennych posiłków oraz odbywają się spotkania towarzyskie w gronie rodziny i przyjaciół. To właśnie jemu należy poświęcić sporo uwagi podczas aranżacji wnętrz. Oświetlenie stołu może pełnić dwie funkcje. Po pierwsze ułatwia podawanie i spożywanie posiłków, po drugie zaś tworzy wyjątkową atmosferę tego miejsca dodając mu indywidualnego charakteru.

Lampa wisząca bezpośrednio nad stołem powinna znajdować się około 55-60 cm nad blatem. Jeżeli jednak zdecydujemy się na duże i efektowne lampy stołowe, a takie spotykane są w naszych wnętrzach coraz częściej, powinniśmy powiesić je nieco wyżej. Optymalna będzie odległość od 75 – 90 cm od blatu. Duża lampa powieszona niżej wywołać może nieco przytłaczający efekt.  Bardzo praktycznym rozwiązaniem są lampy regulowane, które możemy z łatwością opuszczać i podnosić w zależności od potrzeb. Plusem takiej lampy jest możliwość jej ustawienia zawsze w taki sposób, aby nie oślepiała, ani nie zasłaniała osób siedzących przy stole.

Doskonałą opcją w przypadku lamp stołowych jest przysłonięcie ich od spodu matową szybą lub tworzywem, którego zadaniem jest rozpraszanie światła. Taka lampa powinna być od góry zamknięta. Wówczas stół będzie równomiernie oświetlony, z kolei jego otoczenie pozostanie w delikatnym półcieniu. Pamiętajmy o tym, że sklepy z oświetleniem chętnie zgadzają się na zwrot zakupionych lamp, jeżeli lampa nie pasuje do danego pomieszczenia. Dzięki temu możemy sprawdzić jak lampa faktycznie wygląda we wnętrzu naszej jadalni czy kuchni, przymierzając konkretny model do stołu. Efekt wizualny zależy w znacznej mierze od konstrukcji oprawy lampy.

W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzą się długie lampy umieszczone nad prostokątnym stołem. Inspirowane są one nieco oprawami biurowymi. Nie tylko wyglądają efektownie, ale są również bardzo funkcjonalne. Zwłaszcza w sytuacji gdy stół służy nie tylko do spożywania posiłków, ale również do pracy lub nauki. Dzięki zastosowaniu takiej lampy podkreślona zostaje forma stołu. Z tego samego powodu nad okrągłym stołem bardzo dobrze wyglądają lampy okrągłe lub posiadające formę zamykającą się w obrysie koła.

Bardzo ciekawie wyglądają w jadalniach lampy podłogowe XXL, posiadające bardzo duże, ruchome ramię. Tego typu lampy wymagają znacznie więcej miejsca, niż zwykłe lampy podłogowe, ale fantastycznie zastępują oświetlenie ogólne. Bez problemu oświetlą nawet dosyć duży stół. Lampy XXL sprawdzają się doskonale ze względu na swoją uniwersalność i funkcjonalność. Są przy tym niezwykle efektowną dekoracją każdego wnętrza, o bardzo nowoczesnym charakterze.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *