Oświetlenie zewnętrzne pełni niezwykle ważną rolę praktyczną, jak i estetyczną. Dlatego producenci oświetlenia poświęcają mu coraz więcej uwagi proponując swoim klientom wyjątkowe, nowoczesne oraz funkcjonalne rozwiązania.
Odpowiednie oświetlenie to jedna z najlepszych dekoracji wejścia, elewacji, ścieżek i ogrodu. W mroku wygląda nie tylko efektownie, ale zapewnia bezpieczeństwo i pozwala czuć się pewniej. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie za jednym zamachem oświetlenia całej posesji, a jest co planować. Ogród wymaga oświetlenia takich elementów, jak ścieżki, schody, oczka wodne, rabaty kwiatowe, drzewa, altany oraz miejsca do grillowania, które coraz częściej znajdują się w naszych ogrodach. Przy domu źródła światła powinny się znaleźć w okolicy furtki, bramy, przy drzwiach wejściowych, na podjazdach oraz na tarasach. System inteligentnego automatycznego sterowania, pozwala zyskać pełną kontrolę nad oświetleniem ogrodu, zapewniając przy tym ogromny komfort.
Kupując lampy zewnętrzne warto zdecydować się na cały komplet różnego typu lamp, które będą utrzymane w podobnej stylistyce. W skład takiego zestawy z pewnością powinny wejść kinkiety, czyli lampy do powieszenia na ścianach. Płaskie kinkiety mają tę zaletę, że mocowanie jest praktycznie niewidoczne. W przypadku kinkietów odstających od ściany oprawa może zwisać z podstawy, która jest wyprofilowana podobnie, jak latarnia albo odstawać od ściany pod określonym kątem. Kinkiety bardzo często wyposażane są w czujnik ruchu, który reaguje na pojawienie się w pobliżu jakiejś osoby.
Powszechnie stosowanym rozwiązaniem do ogrodów są tzw. słupki, na których umieszcza się źródła światła. Słupki posiadają rozmaitą wysokość. U niektórych z nich podstawa jest na tyle stabilna, że można je po prostu postawić na ziemi bez konieczności przytwierdzania do podłoża. Inne wymagają odpowiedniego przytwierdzenia. Zadaniem niskich słupków jest wyznaczenie bocznych krawędzi ścieżek oraz oświetlenie znajdującej się w pobliżu roślinności.
Wyższe od nich są latarnie, które służą do oświetlania większych powierzchni np. alejek czy dróg dojazdowych. Większość z nich jest stylizowana. Jednak coraz częściej zdarzają się minimalistyczne latarnie o bardzo prostych kształtach. Niezwykle ważne jest punktowe oświetlenie ogrodu. Zadanie to spełniają głównie reflektory. Mają one oświetlać te obiekty, na które właściciel domu czy ogrodu chce zwrócić największą uwagę. Są to chyba najmniej efektowne lampy. Jednak mogą tworzyć fantastyczne efekty świetlne.
Bardzo ciekawym typem oświetlenia są lampy nawierzchniowe. Są one wpuszczane w podjazd, ścieżki lub trawnik. Mogą być zupełnie płaskie lub wypukłe. Płaskie stosowane są głównie na podjazdach, ścieżkach czy stopniach schodów. Nie utrudniają wówczas chodzenia. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie lamp nawierzchniowych przy bocznych krawędziach traktów. Wówczas mogą mieć wypukłe klosze.
Dodaj komentarz