Oświetlenie: rodzaje lamp

Oświetlenie: rodzaje lamp

Odpowiednio dobrane oświetlenie powinno zapewniać nam komfort korzystania z różnych pomieszczeń po zmroku. Przy wyborze oświetlenia warto zwracać uwagę na jego funkcjonalność, energooszczędność oraz estetykę. Sprawdź, jakie rozwiązania oferują nam producenci lamp.

Wybierając lampy powinniśmy wziąć pod uwagę typ pokoju oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego światła w nim potrzebujemy, np. nastrojowego, jasnego, a może punktowego. Kolejną istotną kwestią jest rozmieszczenie oświetlenia. Standardowe oświetlenie sufitowe warto uzupełnić lampkami biurkowymi, stojącymi czy nocnymi.

Szeroki wachlarz oświetleniowy

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp charakteryzujących się różnorodną specyfiką oświetlenia. Dzięki temu oświetlenie możemy idealnie dopasować do pory dnia, nastroju czy wykonywanych prac. Do najpopularniejszych należą lampy wiszące (sufitowe), które umieszcza się zwykle w centrum pokoju, ponieważ dają one najwięcej światła. Mogą jednak występować także w roli oświetlenia punktowego stołu w jadalni. Dostępne są w bogatej gamie barw, kształtów, form oraz układu żarówek. Alternatywą dla lamp wiszących jest punktowe oświetlenie sufitowe, które można rozmieścić dowolnie w suficie podwieszanym do oświetlenia całego pomieszczenia lub tylko jego części. Ponadto można je stosować w ścianach lub podłodze. Aktualnie najczęściej w tym celu wykorzystuje się energooszczędne i mocne oświetlenie LED. Inny rodzajem lamp są kinkiety nowoczesne, które montuje się na ścianach, główne w pomieszczeniach o niskim suficie. Razem z lampami wiszącymi mogą one tworzyć ciekawą wizualnie kompozycję. Mogą być one instalowane również w łazience lub jako lampki nocne przy łóżku. Idealne jako dopełnienie oświetlenia głównego są także lampy stojące i podłogowe, które mogą dawać ogólne światło (klosz skierowany w górę i otwarty) lub punktowe, wykorzystywane np. do czytania książki lub pisania. W sprzedaży dostępne są też lampy stołowe, które stanowią przede wszystkim element dekoracyjny ustawiany na stole, parapecie, czy półce. Do używania na biurkach jako pomoc oświetleniowa przy pracy czy nauce doskonale nadają się lampy biurkowe. Dzięki regulowanemu ramieniu ich światło może być ustawiane według potrzeb.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *