Oświetlenie w ogrodzie

Oświetlenie w ogrodzie

Ogród jest miejscem, gdzie możemy odpocząć, poukładać swoje myśli, czy też poczytać na świeżym powietrzu wśród panującej na około zieleni. Stanowi swego rodzaju azyl, nie zależnie od pory roku. Za dnia jest on rozświetlony naturalnym światłem, zaś o zmierzchu powinno się zadbać o jego oświetlenie. Na przód oczekiwaniom wychodzą producenci równego rodzaju lamp ogrodowych. Należy pamiętać, aby wybrać odpowiednią ilość lamp, ponieważ zbyt duża może go przytłoczyć, natomiast zbyt mała nie oświetli go w należyty sposób. Jakie lampy wybrać, żeby nasz ogród zachował odpowiedni nastrój i spełniał wszystkie swoje funkcje?

Wydzielenie stref

Przestrzeń ogrodową najlepiej jest wydzielić na kilka poszczególnych stref, które będą spełniać konkretne funkcje. Kiedy już wydzielimy strefy, będzie nam łatwiej dobrać oświetlenie. Przykładowo: takie miejsca w ogrodzie jak altana, czy taras, są bardzo istotnymi lokalizacjami, ponieważ stanowią one strefę spotkań. W takich warunkach idealnie sprawdzi się wysoka lampa ogrodowa, która oświetli znaczny obszar, nie oślepiając przy tym przybyłych gości. Do oświetlenia tychże miejsc sprawdzi się doskonale również kinkiet ogrodowy, czy wisząca lampa. Kolejną ze stref są ciągi komunikacyjne znajdujące się w naszych ogrodzie. W tej strefie szczególnie powinniśmy zadbać o odpowiedni stopień rozproszenia światła. Należy więc dobrać wysokość lamp wedle zasady: im dłuższa alejka, tym wyższa lampa. Najczęściej stosowaną lampą jest średnia lampa stojąca lub oprawy najazdowe, które pokazują przebieg ścieżki. Niezwykle ważne jest, aby oświetlić wjazd do garażu, czy drzwi wejściowych – do takich miejsc idealnie sprawdzają się kinkiety ogrodowe.

Świetlne zdobienia

Odpowiednie rozproszenie światła w ogrodzie daje stanowi nie tylko polepszenie jego funkcjonalności, ale również sprawi, że wytworzy się ponadprzeciętny nastrój. Mało tego, odpowiednio dobrane oświetlenie jest pewnego rodzaju ozdobą, elementem dekoracyjnym. Miejsca ozdobne takie jak oczka wodne, rabatki kwiatowe, skalniaki, czy po prostu poszczególne rośliny również zasługują na odpowiednią grę świateł. W tej roli sprawdzą się niskie lampy dające ciepłe światło, z mlecznym kloszem oraz reflektorki, które można ułożyć pod wybranym kątem. Warto poświęcić nieco więcej uwagi na grę światła oraz cienia, ponieważ doda to naszemu ogrodowi klimatu i sprawi, że stanie się nieco tajemniczy.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *