Planowanie ogrodu krok po kroku

Planowanie ogrodu krok po kroku

Kupując dom, warto też pomyśleć o zagospodarowaniu przestrzeni w jego otoczeniu. Bardzo wiele osób decyduje się na najłatwiejszą opcję i na całości powierzchni dookoła nieruchomości sieje trawę. Daje to ładny efekt, jednak czy nie lepiej zagospodarować swoją działkę w bardziej kreatywny i przykuwający sposób? Jednym z takich sposobów jest urządzenie ładnego ogrodu z dodatkowymi atrakcjami, które sprawią, że nasi znajomi będą zachwyceni, a my sami będziemy mogli spędzać czas w przyjemnym otoczeniu.

Dobrze urządzony ogród powinien mieć kilka ważnych elementów. Na początek warto zaplanować ścieżki, po których będziemy się przechadzać po zakończeniu wszystkich prac związanych z organizacją naszego ogrodu. Już na tym etapie warto zaplanować odpowiednie oświetlenie. Przed poważniejszymi pracami i tuż po wyrównaniu terenu powinniśmy położyć instalacje elektryczne, które pozwolą na rozlokowanie oświetlenia ogrodowego w różnych miejscach naszej posesji. Kolejnym etapem jest przygotowanie skalniaka. Do tego zadania potrzebować będziemy sporej ilości ziemi oraz kamieni o różnych wielkościach. W tym wypadku także powinniśmy pomyśleć o stosownym oświetleniu skalniaka. Do tego celu możemy wykorzystać atrapy kamieni z umieszczoną wewnątrz lampą. W nocy tego typu oświetlenie daje niesamowity efekt.

W ogrodzie powinniśmy także zrobić nasady krzewów oraz kwiatów wieloletnich. Dzięki temu będziemy mogli przez kilka lat cieszyć się pięknymi kwiatami w naszym ogrodzie. Do oświetlenia alejek powinniśmy użyć specjalnie do tego celu dostosowanych lamp. Mogą być to lampy masztowe, które świetnie spisują się w oświetlaniu dużych powierzchni lub możemy zamontować niewielkie lampy tuż nad powierzchnią ziemi. Wybór oświetlenia zależy od naszych osobistych preferencji oraz od odległości od sąsiednich zabudowań. Nie chcemy przecież, żeby w nocy nasze lampy świeciły w okna sąsiadów. Aby zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej, powinniśmy zastosować bardzo ekonomiczne żarówki LED. Dzięki temu w ciągu roku zaoszczędzimy nawet kilkaset złotych.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *