Projektowanie oświetlenia ogrodu

Projektowanie oświetlenia ogrodu

Przebywanie na ogrodzie po zmroku będzie możliwe, jeśli tylko zadbamy o odpowiednie oświetlenie. Spotkania przy grillu czy ogrodowe przyjęcia nie będą musiały kończyć się wraz z nadejściem zmroku, również powroty do domu nocą będą łatwiejsze, jeśli zadbamy o oświetlenie kluczowych punktów. Za przemyślaną instalacją oświetlenia w ogrodzie przemawiają nie tylko względy praktyczne, ale również estetyczne. Pozwala na  wyeksponowanie po zmroku najbardziej efektownych jego elementów, tworząc niepowtarzalny klimat.

Funkcjonalne rozwiązania dla bezpieczeństwa

Poruszanie się po nieoświetlonym ogrodzie po zmroku jest zarówno trudne, jak i niebezpieczne. Łatwo o potknięcie, szczególnie jeśli dojście do wejściowych drzwi wymaga pokonania kliku stopni. W ogrodzie powinny zostać oświetlone również wszystkie miejsca, w których występuje różnica poziomów.

Najczęściej uczęszczana droga po zmroku to ścieżka wiodąca od bramy lub od garażu do drzwi wejściowych. Jej oświetlenie da nam poczucie bezpieczeństwa i ułatwi codzienne pokonywanie tego dystansu. Dzięki oświetleniu podestu wejściowego będziemy w stanie znaleźć klucze i umieścić je w zamkach, co w ciemnościach byłoby o wiele trudniejsze. Światło skierowane na ten punkt docenimy również, znajdując się w domu i mając możliwość obserwowania gości pukających do drzwi wieczorem. Dobrze oświetlony dom i ogród może nas ustrzec przed wizytą złodzieja.

Relaks w świetle lamp ogrodowych

Zastosowanie ogrodowych lamp – zarówno tych oświetlających ścieżki, jak również większych modeli, pozwala stworzyć w ogrodzie przestrzeń wypoczynku, gdzie bez przeszkód zorganizujemy wieczorne przyjęcie lub grilla. Podobną rolę może spełniać także dobrze oświetlony taras, gdzie wykorzystamy lampy ścienne przy okazji świetnie podkreślające kolor i fakturę ściany domu.

Oświetlenie ogrodu zaakcentuje również ciekawe lub efektowne miejsca – oczko wodne, altanę, skalniak ze schodkami. Jeśli chodzi o natężenie światła i jego rodzaj, producenci dają tak duży wybór dostępnych na rynku lamp, że bez problemu osiągniemy zamierzony efekt. Ostrym światłem możemy zaakcentować wybrany element ogrodowej architektury lub efektowną roślinę. Subtelniejszy efekt uzyskamy dzięki cieniowaniu – w tym celu punktową lampę umieszcza się pod oświetlanym obiektem i w ten sposób rzuca on cień na powierzchnię za sobą. W ten sposób najczęściej oświetla się drzewa, co daje ciekawy efekt gry światłem i cieniem.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *