Rozwiązania oświetleniowe dla ogrodu

Rozwiązania oświetleniowe dla ogrodu

Oświetlenie ma duże znaczenie dla każdego ogrodu. Oprócz funkcji estetycznej zapewnia bezpieczeństwo i możliwość korzystania z ogrodu także nocą. Dowiedz się, jakie rodzaje oświetlenia najlepiej sprawdzają się w ogrodowej przestrzeni?

Najbardziej popularne na rynku są ogrodowe lampy solarne oraz zasilane za pomocą sieci domowej lampy ogrodowe w formie słupka. Takie oświetlenie idealnie sprawdza się do oznaczenia ścieżek ogrodowych, dojść do posesji oraz jako punkty dekoracyjne czy dodatkowe wyposażenie ogrodu. Źródła światła usytuowane są na wysokości 45 cm, przez co zyskują o wiele szerszy kąt rozsyłu światła. Przez wzgląd na dostępność różnych opcji oświetlenia LED możemy dowolnie zmieniać rodzaj emitowanego przez diodę strumienia światła. Wachlarz możliwości odnosi się głównie do skuteczności świetlnej, wartości podanej w jednostce przekładającej się bezpośrednio na temperaturę barwową emitowanej wiązki. W zależności od naszych potrzeb i efektu, jaki chcemy osiągnąć może to być tonacja przypominająca naturalne światło dzienne, ciepła barwa światła pokojowego, mniej intensywne światło lampki nocnej, a nawet promień świecy.

Warto pamiętać o tym, że każde światło posiada zależny od mocy i barwy współczynnik oddawania barw (Ra) podawany w skali od 0 do 100. Im wyższa wartość tym ostrość widzenia i realne odwzorowanie kolorów jest bliższe rzeczywistości w warunkach naturalnych. Zwykle najwyższy współczynnik oddawania barw ma światło, którego barwa jest odzwierciedleniem barwy światła dziennego, z kolei efekt nastrojowego klimatu zyskujemy dzięki ciepłym odcieniom.

Podsumowując oświetlenie przeznaczone do ogrodu daje nam wiele możliwości aranżacyjnych. Dzięki zastosowaniu różnych źródeł światła możliwe jest wykreowanie po zmroku całkiem innej rzeczywistości. Za pomocą reflektorów LED RGB stworzymy żywe, wielobarwne otoczenie, wykorzystanie świateł o różnorodnej barwie umożliwi nam podkreślenie fasad, oświetlenie o ciepłej barwie wyznaczy ścieżki oraz podjazdy, a lampki ogrodowe czy łańcuchy diodowe o chłodnym białym tonie doskonale wkomponowują się w pozostałą przestrzeń ogrodu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *