Nie ma chyba ważniejszego pomieszczenia w naszych domach, niż kuchnia. Dlatego w jej urządzanie powinniśmy włożyć całe serce. Jednak zapał może nie wystarczyć, aby stworzyć kuchnie idealną. Należy poznać kilka podstawowych reguł aranżacji kuchni. Oto siedem z nich. Siedem rzeczy, na które z pewnością należy zwrócić uwagę urządzając kuchnię.
Punkt 1 – Kuchnia na miarę potrzeb.
Kuchnia powinna odpowiadać potrzebom domowników. Dlatego ważna jest odpowiedź na pytania, ile osób będzie z niej korzystało, czy będzie jedynie miejscem przygotowywania posiłków czy wspólnych rodzinnych biesiad, czy posiadamy tylko niezbędne wyposażenie kuchni czy całą paletę najrozmaitszych kuchennych gadżetów? Aranżacja kuchni powinna odpowiadać naszemu stylowi życia, a nie wyobrażeniom o idealnym wnętrzu.
Punkt 2 – Podział na strefy robocze.
Ergonomia kuchni jest chyba najważniejszą kwestią, a w dużej mierze zależy ona od właściwego podziału kuchni na strefy. Schemat jest bardzo prosty. Zaczynamy od lewej strony i wydzielamy w kuchni: strefę przechowywania (lodówka), zapasów (szafki na naczynia, szklanki, talerze), zmywania (zlew, zmywarka, kosz na odpady), przygotowania posiłków (blat roboczy), gotowania i pieczenia (kuchenka, piekarnik, mikrofalówka). W niektórych kuchniach pojawia się dodatkowa, najważniejsza strefa, spożywania posiłków.
Punkt 3 – Precyzyjne pomiary.
W kuchni wszystko powinno znajdować się na właściwym miejscu. Istnieją szczegółowe zasady dotyczące lokalizacji poszczególnych sprzętów. Są one gwarancją wygody i funkcjonalności.
Punkt 4 – Wybór układu
Układ kuchni zależy przede wszystkim od wymiarów pomieszczenia oraz lokalizacji drzwi i okien. Jednym z najpopularniejszych jest układ w kształt litery „L”. Meble i sprzęt jest w tym przypadku ustawiony na dwóch prostopadłych ścianach. Układ w kształt litery „U” to dwa ciągi robocze ustawione naprzeciwko siebie i połączone trzecim ciągiem prostopadłym. W przypadku wąskich kuchni sprawdza się zabudowa jednorzędowa, czyli usytuowanie całego wyposażenia przy jednej ścianie. Układ dwurzędowy sprawdzi się z kolei we wnętrzach krótkich, ale szerokich.
Punkt 5 – Blat – najważniejszy element mebli kuchennych.
Znaczenie blatu dla funkcjonalności i trwałości mebli kuchennych jest ogromne. Wszak jest to najczęściej eksploatowany element mebli kuchennych. Od materiału, z którego jest wykonany zależy jego trwałość. A możliwości jest wiele: laminat, kompozyt, kamień naturalny, metal, żywica, szkło. Każdy z tych materiałów daje inny efekt wizualny, ale czy jest on najważniejszy…?
Punkt 6 – Wnętrze mebli
Wybierając meble bardzo często kierujemy się względami estetycznymi. Jednak mając na uwadze funkcjonalność mebli kuchennych, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wyposażenie, rodzaj i ilość szafek oraz szuflad, a także techniczne detale takie, jak zawiasy, kosze, podnośniki, prowadnice, uchwyty oraz automatyczne systemy otwierania. To wszystko w znacznej mierze ułatwia korzystanie z kuchni.
Punkt 7 – Co z tym prądem?
W aranżacji kuchni niezwykle istotne jest rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. W kuchni używamy przecież najwięcej sprzętów elektronicznych. Potrzebne będą gniazdka przy lodówce, kuchence, okapie, mikrofalówce i piekarniku. Powinniśmy również pomyśleć o gniazdkach dodatkowych, jeżeli korzystamy z takich sprzętów, jak blender, mikser, czajnik elektryczny czy opiekacz.
Dodaj komentarz