Tynki dekoracyjne – wady i zalety

Tynki dekoracyjne – wady i zalety

Szukając inspiracji w kwestii aranżacji domu lub mieszkania, często spotykamy się z nietypowymi pomysłami na ozdobienie ścian. Tynki dekoracyjne wykorzystuje się nie tylko do stworzenia zewnętrznej elewacji, ale mogą również urozmaicić wnętrze domu. Sposobów na odmienianie oblicza ścian jest wiele – powszechnie stosuje się tynki japońskie, strukturalne, mozaikowe i zacierane. W efekcie możemy osiągnąć strukturę przypominającą kamień naturalny, tkaninę, stary tynk lub beton. Klient ma dużą dowolność, jeśli chodzi o rodzaj i głębokość żłobień, co pozwala na stworzenie niepowtarzalnych aranżacji. Przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu tynku dekoracyjnego w swoim domu, warto poznać wady i zalety takiego rozwiązania.

Oryginalność, przykrycie niedoskonałości i trwałość

Wielu klientów decyduje się na położenie tynku dekoracyjnego przede wszystkim ze względów estetycznych. Dzięki niemu możemy w oryginalny sposób zaakcentować wybrany fragment przestrzeni – np. ścianę kominkową lub wezgłowie łóżka. Wnętrze zyskuje niepowtarzalny charakter, a odpowiednio dobrany tynk może podkreślić wybraną stylistykę – tynki ozdobne szczególnie dobrze wpasowują się we wnętrza rustykalne, prowansalskie, nowoczesne oraz fabryczne lofty.

Struktura tynków dekoracyjnych pomaga w ukryciu niedoskonałości ściany, np. plam czy drobnych pęknięć. Jeśli jakieś miejsce pokoju jest szczególnie narażone na powstawanie zabrudzeń, warto rozważyć zastosowanie tynku, na którym będą one mniej widoczne.

Trwałość uzyskanego efektu może być postrzegana zarówno jako zaleta jak i wada wyboru tynku dekoracyjnego. Przez lata wygląd ściany będzie identyczny, co może zachęcić klientów zdecydowanych na daną aranżację lub zniechęcić tych, który preferują częste zmiany wystroju.

Cena i nakładanie

Ograniczeniem dla wielu osób myślących o wykorzystaniu tynków dekoracyjnych jest cena. Wiele zależy od konkretnego rozwiązania i producenta, ale należy liczyć się ze sporymi kosztami, które wzrosną jeśli zdecydujemy się np. na grubszą warstwę tynku strukturalnego by wykonać głębsze żłobienia. Na końcową cenę wpływają też inne preparaty gruntujące. Zalecane jest ich użycie w celu wyrównania powierzchni i zwiększenia przyczepności. Konieczność położenia dodatkowych warstw wpływa zarówno na ilość pracy, jak również na czas potrzebny do przeprowadzenia całego remontu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *