Typy żarówek

Typy żarówek

Każdy w swoim dom u, posiada mnóstwo żarówek. Chodzi tu nie tylko o te, które dają nam światło, kiedy na zewnątrz robi się ciemno, ale także o te, które już przeżyły swoje i leżą w starym pudle w piwnicy. Z pewnością każdy z nas, zdążył się już dużo razy przyjrzeć owej żarówce i zobaczyć jak wygląda jej budowa. Ponieważ żyjemy w czasach, kiedy postęp idzie intensywnie do przodu, mamy bardzo równe rodzaje żarówek. Nawet, jeśli mamy duży dom, to może się okazać, że jeśli sobie tego zażyczymy, to w każdym z pomieszczeń, może świecić inny typ żarówki. Nie wszyscy jednak znają rodzaje żarówek, gdyż, na co dzień nie spotykają się z ich odmianami. Zapoznajmy się, więc z typami, jakie spotkać możemy, aby wiedzieć, jaka będzie najlepsza do danego pomieszania, kiedy stara ulegnie przepaleniu.

Dla niewtajemniczonych, powinniśmy zacząć od objaśnienia tego, czym konkretnie jest żarówka. Jest to inaczej lampa żarowa, czyli źródło światła, które pochodzi z elektryczności i dzięki niej świeci. Częścią, która jest odpowiedzialna za oddawanie światła jest drucik, który bardzo trudno stopić. Używane są do jego produkcji różne materiały.

Żarówki tradycyjne

Maja one niewielką cenę, ale za to oddają bardzo dobrze naturalne kolory. Mogą one działać przez około tysiąc godzin. Jednak maja one swoje wady. Jedną z nich jest niska trwałość. Marnuje ona także dużo energii elektrycznej, ponieważ na świecenie wykorzystuje tylko 5% tego, co pobierze, a reszta wykorzystywana jest do wytworzenia ciepła.

Świetlówki

Nie nadają się one do pomieszczeń typu schowki czy garderoby, ponieważ aby być efektywną potrzebuje ona około godziny świecenia. Jest ona jednak znacznie trwalsza od tradycyjnej żarówki, ponieważ może nam służyć nawet 10 lat. Jej cena jest jednak większa, ponieważ sięga nawet kilkadziesiąt złotych. Ma ona także wady, do których należy mała naturalność światła, a także obecność szkodliwej rtęci oraz męczenie wzroku.

Lampy diodowe LED

Są one jednymi z najbardziej wydajnych źródeł światła. Doskonale oddają naturalne barwy, zaraz po włączeniu włącznika zaczynają świecić. Ich trwałość wynosi nawet 25 lat. Dodatkowo, nie nagrzewają się, więc większość energii przeznaczona jest na wytwarzanie światła, a nie ciepła, co najważniejsze, nie zawierają one substancji szkodliwych. Jedyna wadą tego rodzaju lamp jest wysokość ceny, która zwraca się podczas użytkowania.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *