Urządzanie ogrodu – wskazówki dla początkujących

Urządzanie ogrodu – wskazówki dla początkujących

Zadbane, efektowne ogrody kojarzą się z wymyślną architekturą, oświetleniem i wyszukanymi gatunkami roślin. Nie każdego stać na taką inwestycję, dlatego bardzo często ogród zostaje pozostawiony sam sobie. Jednak nawet niewielki wkład finansowy i samodzielna praca mogą dać imponujące efekty.

Wykorzystanie dostępnych materiałów

O aranżacji ogrodu możemy pomyśleć już w trakcie jego sprzątania po budowie. Wcale nie musimy płacić za wywóz gruzu, piasku czy niepotrzebnych cegieł. Z powodzeniem można je wykorzystać, tworząc w ogrodzenie niewielkie wzniesienia czy schodki. Większe kamienie przydadzą się przy tworzeniu skalniaka, natomiast konary, jeśli są odpowiednio duże, mogą spełniać rolę siedzeń. Po pocięciu drewna na plastry zyskamy efektowny materiał do wybrukowania ścieżki, a jeśli wykroimy z niego równej długości kołki, zyskamy podstawę do stworzenia ogrodzenia dla kwiatowych rabat.

Możliwości wykorzystania posiadanych przedmiotów już jest bardzo wiele, nie zawsze musimy kupować gotowe produkty, bo równie efektowne będą te wykonane własnoręcznie. Pomysłów i inspiracji dostarczy na pewno internet oraz prasa ogrodnicza.

Światło i ogrodowa architektura

Zakup gotowej altany to spory wydatek – można go uniknąć decydując się na samodzielne wykonanie konstrukcji. W jej zaplanowaniu na pewno pomogą gotowe projekty, które znajdziemy na stronach internetowych oraz gazetach dla wielbicieli majsterkowania. Niewielkim kosztem można też stworzyć oczko wodne – jego uszczelnienie wykonuje się np. z folii.

Oświetlenie ogrodu jest bardzo efektowne, ale wiąże się z kosztem zakupu lamp oraz późniejszymi wyższymi rachunkami za energię elektryczną. Rozwiązaniem mogą być lampy solarne, które świecą dzięki zmagazynowanej za dnia energii słonecznej. Należy zadbać jedynie o ich rozmieszczenie w miejscu nasłonecznionym. Jeśli zależy nam na ograniczeniu kosztów oświetlajmy miejsca, które tego wymagają – np. prowadzącą do domu ścieżkę czy podest przy drzwiach wejściowych.

Wybór roślin

Aby uniknąć kosztów dodatkowego nawożenia i suplementowania gleby, wybierzmy takie rośliny, które będą dobrze rozwijały się w warunkach panujących w ogrodzie. Jest wiele gatunków, które nie wymagają wiele uwagi, a mimo to wyglądają efektownie. Jednak oszczędność na nasionach i sadzonkach nie zawsze będzie opłacalna – te złej jakości, pochodzące od niesprawdzonych producentów mogą po prostu nie wyrosnąć. To samo tyczy się nasion trawy.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *