Wszystko o stojących lampach ogrodowych

Wszystko o stojących lampach ogrodowych

Stojące lampy ogrodowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań oświetleniowych stosowanych w ogrodach. W zależności od swojej funkcji dzielą się one na lampy ogrodowe wysokie, średnie i niskie. Sprawdź, dlaczego odpowiedni dobór lampy jest tak ważny?

Pamiętajmy, że oświetlenie ogrodowe powinno być przede wszystkim funkcjonalne, dopiero potem możemy brać pod uwagę jego funkcję dekoracyjną. Najważniejsze miejsca na posesji, które powinny być oświetlone to szlaki komunikacyjne, podjazdy oraz wejścia do domu. Pozostała przestrzeń ogrodu może być oświetlana w zależności od własnych potrzeb i preferencji, np. poprzez podświetlenie wybranych roślin.

Jakie miejsce taka lampa

Do oświetlenia wejść do domu najczęściej wykorzystuje się kinkiety ogrodowe. W przypadku schodów prowadzących do drzwi można wzdłuż nich zamontować lampy ogrodowe niskie. Nie powinny one być wyższe niż 0,5 m, bowiem zbyt wysokie oświetlenie mogło by za mocno razić w oczy. Lampy ogrodowe stojące niskie oraz średnie stanowią dobre rozwiązanie także przy szlakach komunikacyjnych. Ponadto mogą być stosowane do podświetlania roślin i innych elementów architektury ogrodu. Istotną kwestią jest odpowiednio dobrana wysokość lampy ogrodowej wzdłuż ścieżek znajdujących się w ogrodzie. Optymalna wysokość tego typu lamp to 0,5-1,7 metra. Zazwyczaj montowane są one w trawniku, przy pomocy wylewek. Oprócz tego lampy ogrodowe niskie sprawdzą się w roli oświetlenia podjazdów, jednak dla uzyskania większego komfortu w tym przypadku warto wybrać lampy najazdowe. Latarnie ogrodowe o wysokości ponad 2 metrów doskonale sprawdzają się do oświetlania dużych powierzchni. Zamiast podświetlenia pojedynczych obiektów za ich pomocą rozjaśnimy całą przestrzeń. Należy jednak zaznaczyć, że ze względu na wymiary lampy ogrodowe wysokie wymagają mocnego obsadzenia ich w ziemi. Wykonuje się to za pomocą odpowiedniej wielkości wylewki z wmontowanymi rurkami, które przeznaczone są na kable lamp. Alternatywnym sposobem montowania lamp wysokich są fundamenty wylewane w miejscu, w którym ma stać lampa, z wykorzystaniem śrub zatapianych w betonie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *